Jak wybrać męską parkę?

Kurtka zimowa to bardzo ważny element każdej garderoby. Idealna opcja powinna łączyć w sobie funkcjonalność oraz styl. Ciekawym i ponadczasowym męskim fasonem jest parka, która w zależności od materiałów, z których jest uszyta, może być noszona zimą, jesienią i wiosną.

Czym charakteryzuje się parka?

Męska parka to dłuższa kurtka – obejrzyj jej przykłady w Dstreet – sięgająca co najmniej bioder, wyposażona w kaptur i bardzo często podszyta naturalnym bądź sztucznym futrem. Oryginalnie wywodzi się ze społeczności Inuitów, którzy w takich kurtkach polowali i pływali kajakami w mroźnych warunkach Arktyki. Te pierwowzory najczęściej wykonywano ze skóry caribou lub fok. Aby zapewnić ochronę przed wodą, skórę impregnowano rybim olejem.

Dzisiejsze parki wykonuje się zupełnie inaczej, często bez wykorzystania jakichkolwiek elementów pochodzenia zwierzęcego. To co pozostało, to klasyczny fason, który zapewnia dobrą ochronę przed wiatrem, deszczem i zimnem. Jak wybrać kurtkę parkę męską dla siebie? Oto kilka wskazówek, na co warto zwracać uwagę.

Materiał z którego wykonana jest kurtka

Pierwsze co rzuca się w oczy to wierzchnia warstwa parki. Często można znaleźć w sklepach kurtki szyte z bawełny lub jej mieszanek. Chociaż taka parka będzie miękka i stosunkowo lekka, nie zapewni ochrony przed deszczem. Takie modele będą szybko namakać, więc polecane są na zimną, ale suchą pogodę.

Jeśli zależy nam na wodoodpornych właściwościach kurtki, najlepiej sprawdzą się tkaniny syntetyczne o ciasnym splocie. Często są to różnego rodzaju mieszanki poliestru i nylonu. Mogą być dodatkowo pokryte warstwą impregnującą, by lepiej chronić materiał przed wchłanianiem wody.

Wypełnienie parki

Bardzo ważny jest również rodzaj materiału, z jakiego zrobiono warstwę izolacyjną kurtki. Najczęściej stosuje się naturalne wypełnienie z puchu, lub jego syntetyczne zamienniki. Jakie zalety ma puch? Po pierwsze, jest to wypełnienie naturalne, które nie będzie zalegać w środowisku przez setki lat. Największą zaletę puchu stanowi fakt, że jest bardzo ciepły, a przy tym waży naprawdę niewiele. Z tego względu parka z naturalnym wypełnieniem zapewni świetną izolację i komfort termiczny, a przy tym będzie lekka i wygodna w codziennym użytkowaniu. O jakości puchowego wypełnienia świadczy proporcja, w jakiej wykorzystano puch i pierze. Najlepsze i zarazem najdroższe, jest wypełnienie wykonane w 100% z puchu. To najlepsze połączenie lekkości i ciepła.

Wadą naturalnego wypełnienia jest fakt, że kiepsko radzi sobie z wilgocią. Błyskawicznie namaka, przez co traci swoje właściwości. Pod wpływem wody puch i pierze zbijają się w kule, co ogranicza ich zdolność do magazynowania ciepłego powietrza wewnątrz kurtki. Alternatywą odporną na deszcz, jest wypełnienie syntetyczne. Stworzone na podobieństwo puchu, zapewnia porównywalny komfort termiczny. Dodatkowo, szybko schnie i łatwo zachowuje fason, nawet gdy całkowicie przemoknie. Dzięki temu syntetyczne ocieplenie to dobry wybór dla osób, którym zależy na wodoodpornej funkcji parki. Wadą tego typu izolacji jest waga kurtki – parki z syntetycznym wypełnieniem przeważnie ważą więcej niż te z puchem.

Jaki fason wybrać?

To jaka będzie długość naszej parki, zależy przede wszystkim od trybu życia jaki prowadzimy. Jeśli głównym środkiem codziennego transportu jest samochód, warto rozważyć krótsze fasony, które nie będą utrudniać wsiadania do auta. Jeśli zależy nam na tym, by kurtka bardzo dobrze chroniła plecy, warto zwrócić uwagę, by dłuższy fason parki miał zamek dwustronny, który umożliwia rozpięcie dolnej części kurtki. Dzięki temu parka nie będzie ograniczać naszych ruchów, a podczas dłuższego spaceru czy silnego wiatru zapewni odpowiednią ochronę.

Istotnym elementem parki jest również kaptur. Najlepiej dokładnie go zmierzyć i sprawdzić, w jaki sposób można go regulować. Nie chcemy przecież, by silniejsze podmuchy wiatru zwiewały nam kaptur z głowy. Powinien być również odpowiednio duży, by dobrze chronić przed deszczem i śniegiem, ale nie ograniczać nadmiernie pola widzenia. Dotyczy to zwłaszcza kapturów ozdobionych futerkiem, które często można spotkać właśnie w parkach.