Idealny materiał na stopki damskie – czyli jaki?

Materiał wykonania zawsze ma znaczenie. W dużej mierze to on decyduje jednak o tym, czy stopki są wygodne i czy dobrze spełniają swoje funkcje. Od materiału często zależy też samo przeznaczenie skarpetek. Z innego tworzywa wykona się te eleganckie, noszone ze spodniami, a z innego te wykorzystywane podczas uprawiania różnych sportów.

Opcja nr 1 – bawełna

Wybór najbardziej oczywisty i też często najlepszy. Skarpet nie wykonuje się w stu procentach z bawełny, bo zawsze uzupełnia się je choćby niewielką domieszką włókien syntetycznych, ale takie połączenie ma jeszcze większą moc i zapewnia skarpetkom lepsze właściwości. Bawełna ma bowiem pewne swoje wady. Poprzez dodanie do niej syntetyków zapewnia się skarpetkom lepszą ochronę przed wilgocią i sprawia się, że stają się one bardziej elastyczne, dzięki czemu lepiej dopasowują się samoistnie do kształtu i rozmiaru stóp. Skarpetki z bawełny są zdecydowanie najbardziej zróżnicowane pod względem designu. Występują w przeróżnych wzorach i kolorach. Nieraz są tak atrakcyjne, że stają się głównym ozdobnym elementem stroju.

Opcja nr 2 – wełna

Materiał niemalże tak samo tradycyjny jak bawełna, jednakże różniący się od niego pod wieloma względami. Wełna powinna być używana przez tych, którym jest wiecznie zimno w stopy. Radzi sobie ona nawet z ekstremalnym mrozem. Doskonale ogrzewa skórę i to nawet wtedy, gdy sama w sobie nie jest zbyt gruba. Przeważnie tworzy się z niej dłuższe skarpety, sięgające za kostkę, które noszone są potem późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną, czyli wtedy, gdy na dworze jest chłodno. Istnieje jednak także coś takiego jak wełniane stopki (https://www.gorteks.com.pl/pol_m_Piekne-nogi_Rodzaje_Skarpetki-503.html). One z kolei przeważnie są noszone podczas snu – głównie przez tych, którym zawsze szybko marzną stopy i którzy chcą je dodatkowo zabezpieczyć na czas wypoczynku.

Opcja nr 3 – bambus

Ostatnio dość popularny wariant, który pomimo swojej ceny jest zdecydowanie wart zakupu. Bambusowe skarpetki rzeczywiście są droższe od tych bawełnianych i wełnianych, jednakże wynika to z faktu ich nietypowych właściwości, a raczej na profilaktycznym działaniu. Bambus, w przeciwieństwie właśnie do wymienionych wyżej tworzyw, nie wywołuje reakcji alergicznych i uczuleniowych. Może być śmiało noszony i używany dosłownie przez każdego. Świetnie sprawdzi się także u tych osób, które mają problemy z nawracającą grzybicą stóp albo cierpią na nadmierną potliwość skóry. Można wręcz powiedzieć, że jest on materiałem zdrowotnym. To jedna z bezpieczniejszych opcji, po którą powinni sięgnąć wszyscy ci, którzy mają jakiekolwiek problemy ze swoimi stopami.